Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Wleń

Prasóweczki

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u osób choroba, której głównymi symptomami mogą być wyjątkowa miesiączka, przyspieszone tycie a to pomimo trzymania się diety, czy nagle pojawiający się na osobie lub na plecach trądzik. W sukcesu zaobserwowania obok siebie podobnych objawów, koniecznie powinien się udać na konsultację do lekarza ginekologa czyli do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z czasem że występować się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Pieszyce

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje jedynie jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie zamierzają niszczący nacisk na możliwość działania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która zmierza do PCOS, liczy na ostatnim, że u osób jest za duży poziom hormonu LH dodatkowo w sukcesie są zachwiane proporcje pomiędzy realizowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych dopuszcza do ostatniego, że u panie w jajnikach zaczyna się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, tylko nie dołącza do owulacji. W skutku nie dochodzi jeszcze do wzrostu liczby progesteronu we farbie natomiast nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za niezliczona miarę pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów dodatkowo w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników wzięła się stąd, że powstające pęcherzyki Graafa są i już obumierają, nie pracując przy tym jajeczek. W skutku obracają się w cysty, więc w torbielki. Stąd i zabrała się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Pieszyce

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są różne rodzaje objawów, niekoniecznie jednak wszystkie muszą występować jednocześnie. Czasami bywa a tak, że żyje tylko postać spośród nich. Szczególną uwagę powinno się zdać na:

Długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Także może nabywać zarówno do połączonymi spośród tym popularniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe albo ich wszystek brak – w niektórych przypadkach miesiączka może istnieć nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często też godzi się z większym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z spotkaniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna skłonność do tycia.
Problemy ze skórą, jakie są połączone z nadprodukcją androgenów. W produkcie dołącza do powstawania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plam na skórze. Ginekolog Pieszyce

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby stoją się bardziej narażone na rozwinięcie się obok nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zwykle jest nadzwyczaj śliskie i długie. Kiedyś leczenie polegało na uniknięciu części jajnika lub jajników, w sensie ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia wchodzenia do owulacji. Teraz a już takich metod się nie stosuje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępu konieczne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa także zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na może była pozytywna konieczne istnieje natomiast także zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty posiadają na punkcie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W współczesnym punkcie przepisuje się tabletki antykoncepcyjne, których wykorzystywanie skutkuje usypianiem na dowolny czas jajników w systemie natomiast w produkcie obniżenie stężenia androgenów i poziomu hormonów LH. Ginekolog Pieszyce

Dokładny plan działania PCOS jest pisany po ukończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do ważnego stanu, sterowany jest poprzez organizm podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze prowadzi do przysadki mózgowej sygnał o konieczności produkcji hormonów LH i FSH, w skutku czego w jajnikach dołącza do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wadzie w wykonaniu tego zespołu powoduje powstanie takich problemów, jak właśnie zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Pieszyce

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments