Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym ważny w wojnie z koronawirusem

Artykuł miesiąca Warto przeczytać

Polski naukowiec rozpracował enzym istotny w walce z koronawirusem Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z systemem rozpracował enzym, jakiego działanie że istnieć znaczne dla gry z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego zrobili klucz – mówi naukowiec.

– Od paru lat współpracujemy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor był znaczni pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg
Dodaje, że z doświadczeń tych potrafią obecnie posiadać też chemicy, i nawet firmy do dzieła testów diagnostycznych, które pozwoliły szybciej ustalić, czy ktoś jest koronawirusa
Zespół wrocławskich badaczy już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z pełnego świata

– Jest owo obecnie wtedy najistotniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o jakim tajemniczo prowadzą firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w regionie nauk chemicznych także o materiałach.

Wykonywane przez badaczy z Wrocławia badania stają się też bazą dla poszukiwań środka na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, jakie są w ostatnim wirusie. – To pomaga mu zostanie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby sprawianie tego enzymu (zapobiegałby jego praca – red.), to faktycznie zabijamy koronawirusa. To niewątpliwie z dawnej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego wynik – porównuje naukowiec. Jak działa, enzym obecny był popularny, tylko były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – I my znaleźliśmy jeden klucz, który wybierze do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze wzięli ten duży dla koronawirusa enzym – i wcale wiedzieli, że jest taki istotny. – Od paru lat współpracujemy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim rolę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał znaczni pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS również jej ważnego inhibitora. Kilka lat później na pamiątkę tego doświadczenia w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– Na początku lutego bieżącego roku, gdy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo mocno badać – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 stanowi niezmiernie zbliżona do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą odbywał prof. Hilgenfeld.
Naukowcy wydali się końcami z wszelkim światem

Jak uczy, stanowi zatem enzym unikalny („rozpoznaje glutaminę w popularności P1”). – U mężczyzn właściwie nie ma takich enzymów – zapewnia badacz. Stąd jeszcze można się spodziewać, że gdyby powstaną leki idące w obecny enzym, to będą one przeszkadzać wirusowi, jednak teraz nie człowiekowi. A zatem świadczy, że będą niemal toksyczne.

Książka (z produktami z doświadczeń) zespołu prof. Drąga jest nieustannie w trakcie recenzowania, przecież jego skład już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z pełnego świata. – Nie patentowaliśmy tego. Preprint pracy jest tani online. – Wtedy stanowi prezent z mojego laboratorium dla całych uczestnikach – zaznacza naukowiec. I powoduje, że w parę dni po pracy zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami i możliwościami współpracy przedstawiają się zespoły z odległych stron świata.

– To, co już opublikowaliśmy – to jedyna z najaktualniejszych informacji, które można korzystać o tym enzymie. Wtedy jego wszystka preferencja substratowa – precyzuje badacz. Badania te prowadzą, z którymi aminokwasami enzym pewno się tworzyć w znaczących rolach. – Możemy stwierdzić, lub to są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy również stworzyć mapę najważniejszego znaczenia tego enzymu i dopasowywać do niego choćby leki, które obecnie wydobywają się na targu – mówi naukowiec.

Dodaje, że z doświadczeń tych potrafią obecnie posiadać też chemicy lub firmy, aby być nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, i nawet firmy do dzieła testów diagnostycznych, które pozwoliły szybciej ustalić, czy ktoś jest koronawirusa.

– Teraz na celowniku jesteśmy różne białka z tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo książki jest bezpośrednio niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli wypełnić swoje doświadczenia tak łatwo dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala planować i brać bardzo aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (które nie żyją w krwi), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Pewnie ona służyć do czynienia nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te uznany został tak w 2019 r. Nagrodą Fundacji na praca Nauki Polskiej.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments